Ekonomi

Anadolu, İzmir’deki tesisinde üretime başladı

Merkezi Kanada’da bulunan Anadolu, 250 milyon dolar yatırım yaptığı İzmir’deki tesisinde üretim faaliyetlerine başladığını duyurdu. Birçok sürdürülebilir uygulamadan entegre bir şekilde faydalanacaklarını belirten Anadolu Genel Müdürü Şemun Alp Biber, “Tesis ile marka Türkiye’de ilk kez 1,6 x 3,2 metre ebatlarında porselen tabak üretecek.”

Konuyla ilgili bilgi veren Biber, “İnovasyon çalışmalarımızla sektörümüze yenilik katmayı misyon ediniyoruz. Sürdürülebilir uygulamalarla üretim kapasitemizi arttırarak kendi tasarımlarımızla yeni pazarlara açılmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda; doğrultusunda İzmir’de faaliyete geçen üretim ve lojistik üssümüzle hedefimize bir adım daha yaklaştık.” .

Şemun Alp Biber’den edinilen bilgiye göre; son teknoloji fırın ve üretim hatları, tam otomatik hammadde karıştırma tesisi, sürücüsüz otomatik taşıma araçları, geri dönüştürülebilir atık sistemi ile Anadolu, branşının en gelişmiş örnekleriyle bütünleşmiş durumda. , çatı üstü güneş enerjisi sistemi ve Endüstri 4.0 uygulamaları. geçecek. Dünyadaki tek çatıdaki en büyük uygulamalardan biri olacak güneş enerjisi sistemi, yakın zamanda 200 bin metrekarelik tesiste devreye alınacak. Bu sayede 21,5 megavatlık güce kavuşacak.

Toplam 9 hat olarak projelendirilen tesiste 283 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun fırınlarından biri olan ilk bordür devreye alındı. Şimdilerde inşaatına başladığı 2. ve 3. hudutları da bu yılın sonunda hizmete açmayı planlıyor. Böylece 3 hatta yıllık toplam 10 milyon metrekare üretim kapasitesine ulaşarak farklı renk ve yüzey alternatifleri ile büyük ebatlı porselen tabaklar üretecek. Tesisi için ilk etapta 200 kişiye istihdam sağlayacak olan Anadolu, 5 yılda toplam yatırımını 400 milyon dolara, çalışan sayısını ise 500’ün üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu