Haber

ABD, İran’daki infazları “İranlı liderlerin kendi halkından korkması” olarak nitelendiriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran’daki gösterilerle bağlantılı olarak bir kişinin daha idam edilmesinin İran’daki liderlerin kendi halkından ne kadar korktuğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

İran’daki gösterilerle ilgili olarak bugüne kadar gerçekleştirilen ikinci infazla ilgili olarak bakanlıkta düzenlediği günlük basın toplantısında Price, “Bu vahşi eylemi en güçlü şekilde kınıyoruz” dedi. ifadesini kullandı.

Son infazın alenen infazının halkı korkutmak için yapıldığını belirten Price, “Bu açıklamalar İran’daki liderlerin aslında kendi halkından ne kadar korktuğunun bir göstergesidir.” ifadesini kullandı.

İran’daki idamlar

İran’daki gösterilerle bağlantılı olarak Meşhed kentinde “2 milis gücünü (Besic) öldürüp 4 kişiyi yaralamaktan” idama mahkum edilen Majid Isk Rahneverd, idam cezasına çarptırıldı.

İran’da genç bir kadının gözaltına alınmasının ardından başlayan ve yaklaşık 3 ay süren gösterilerle ilgili olarak 11 kişi idam cezasına çarptırılırken, bu kişilerden 23 yaşındaki Muhsin Şikari 8 Aralık’ta idam edildi.

Gösterilere ilişkin idam cezalarına yurt içinde ve yurt dışında tepkiler yükselirken, Birleşmiş Milletler (BM) 9 Aralık’ta Shikari’nin infazını kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu